سرطان لب چیست؟

سرطان لب چیست؟

سرطان لب رشد سلول های غیر طبیعی که بر روی لب توسعه می باشد. آنها رایج ترین نوع سرطان دهان هستند. این سرطان ها که در نازک، تخت توسعه سلول های به اصطلاح سلول های سنگفرشی که خط دهان، زبان، گونه ها، سینوس ها، لب ها، گلو، و کام نرم و سخت. سرطان لب و انواع دیگر سرطان های دهان انواع سرطان سر و گردن است. 

انتخاب شیوه زندگی خاص، مانند سیگار کشیدن، نوشیدن، و دباغی، خطر ابتلا به سرطان لب را افزایش دهد. دندانپزشکان اولین خط دفاعی در برابر سرطان لب، به عنوان آنها به طور معمول برای اولین بار به متوجه نشانه هایی از سرطان لب، اغلب در یک معاینه معمول دندان. 

سرطان لب بسیار قابل درمان هستند اگر زود تشخیص داده میشود.
چه عواملی باعث سرطان لب؟
 

علت اصلی سرطان لب استفاده از محصولات توتون و تنباکو است. وقتی دخانیات جویده یا استنشاق از سیگار کشیدن، غشاهای مخاطی دهان می توانید تحریک شده. 

دوم شایع ترین علت سرطان لب مصرف بیش از حد الکل است. 

قرار گرفتن در معرض خورشید نیز یک عامل خطر عمده، به خصوص برای افرادی که در خارج از منزل کار می کنند.
چه کسی در خطر برای سرطان لب؟
 

رفتارها و شیوه زندگی خود را به شدت در معرض خطر خود را برای سرطان لب تحت تاثیر قرار. با توجه به موسسه ملی بهداشت (NIH)، حدود ۴۰،۰۰۰ نفر با سرطان دهان در هر سال (NIH) تشخیص داده میشود. عواملی که ممکن است خطر ابتلا به سرطان لب را افزایش می دهد عبارتند از: 

سیگار کشیدن و یا با استفاده از محصولات توتون و تنباکو (سیگار، سیگار برگ، لوله ها، یا جویدن تنباکو)
مصرف زیاد الکل
قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید (چه طبیعی و چه مصنوعی)، از جمله استفاده از تخت های برنزه شدن، بیش از مدت زمان طولانی
داشتن یک چهره یا پوست روشن
بودن مرد
عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، یک ویروس های مقاربتی
بودن مسن تر از ۴۰ سال سن
 

اکثر سرطان های دهان و دندان به مصرف دخانیات مرتبط است. خطر این است حتی برای کسانی که هر دو از دخانیات و الکل می نوشند بالاتر، در مقایسه با کسانی که تنها استفاده از یکی از این دو است.
علائم سرطان لب چه هستند؟
 

علائم و نشانه های سرطان لب عبارتند از: 

درد، زخم، تاول، زخم یا توده در دهان که برطرف نمی شود
یک پچ قرمز یا سفید بر روی لب
درد یا خونریزی بر روی لب
تورم فک
 

سرطان لب ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد و گاهی اوقات برای اولین بار توسط یک دندانپزشک را در یک معاینه منظم دندانپزشکی متوجه. 

اگر فکر می کنید شما یک درد یا توده بر روی لب های خود، آن را لزوما به این معنی نیست که شما باید به سرطان لب. بحث در مورد علائم خود را با دکتر خود را.
چگونه کار می سرطان لب تشخیص داده میشود؟
 

اگر شما تجربه هر یک از علائم سرطان های لب، شما باید با دکتر خود را ببینید. او به یک معاینه فیزیکی از لب و دیگر بخش های دهان انجام به جستجو برای مناطق غیر طبیعی. 

دکتر یک انگشت دستکشهایش ریخته است که در داخل لب و استفاده از آینه و چراغ به بررسی داخل دهان استفاده کنید. او همچنین ممکن است گردن خود را برای تورم غدد لنفاوی احساس می کنم. دکتر شما نیز به شما در مورد تاریخ خود را سلامت، بیماری های قبلی، درمان های پزشکی و دندان پزشکی، سابقه خانوادگی از بیماری، و هر داروهایی که مصرف می بپرسید. 

اگر سرطان لب مشکوک است، بیوپسی می توانید تشخیص را تایید. دکتر یک نمونه کوچک از منطقه غیر طبیعی و بررسی آن در یک آزمایشگاه در زیر میکروسکوپ. اگر دکتر شما تایید می کند که شما مبتلا به سرطان لب، او پس از آن ممکن است انجام تعدادی از تست های دیگر به منظور تعیین تا چه حد به سرطان پیشرفت کرده است و / یا اگر آن را به سایر نقاط بدن گسترش یابد. 

آزمایشات ممکن است شامل: 

توموگرافی کامپیوتری (CT) اسکن
MRI
توموگرافی تابش پوزیترون (PET) اسکن
رادیوگرافی قفسه سینه
شمارش کامل خون (CBC)
انجام آندوسکوپی (یک ابزار نازک قرار داده از طریق یک برش که اجازه می دهد تا پزشک برای مشاهده داخل بدن)
 

چگونه کار می سرطان لب تحت درمان 

جراحی، پرتودرمانی و شیمی درمانی: سرطان لب می تواند از طریق یک یا بیشتر از موارد زیر درمان می شود. دیگر گزینه های ممکن عبارتند از درمان تحقیقی مانند سلول های بنیادی و ژن درمانی. 

همانطور که با دیگر سرطان ها، درمان بستگی به مرحله سرطان (تا چه حد آن پیشرفت کرده است)، به اندازه تومور، و سلامت عمومی بیمار. 

اگر تومور کوچک است، عمل جراحی معمولا برای آن را حذف. این شامل برداشتن تمام بافت های درگیر با سرطان، به علاوه بازسازی لب (زیبایی و عملکرد).
اگر تومور بزرگتر و یا در مرحله بعد، تابش است و شیمی درمانی ممکن است برای کوچک شدن تومور قبل از عمل جراحی. درمانهای شیمی درمانی انتقال دارو در سراسر بدن و کاهش خطر ابتلا گسترش سرطان و یا بازگشت.
برای بیمارانی که سیگار می کشید، ترک سیگار قبل از درمان پرتو درمانی می تواند نتایج درمان را بهبود بخشد.
 

عوارض بالقوه سرطان لب چه هستند؟ 

در صورت عدم درمان، تومور لب می تواند به مناطق دیگر از دهان و زبان پخش شده است. اگر سرطان، آن را بسیار سخت تر به درمان شود. 

علاوه بر این، درمان سرطانهای لب می تواند بسیاری از پیامدهای منفی داشته باشد. بیمارانی که دریافت جراحی برای برداشتن تومور بزرگ بر روی لب های خود ممکن است مشکل با گفتار، جویدن، بلع و بعد از عمل را تجربه کنند. آنها ممکن است نیاز به کار با یک آسیب شناس گفتار به بهبود گفتار، و ترمیمی یا جراحان زیبایی برای بازسازی استخوان ها و بافت صورت. 

برخی از عوارض جانبی شیمی درمانی و پرتودرمانی عبارتند از: 

ریزش مو
ضعف و خستگی
کاهش اشتها
حالت تهوع
استفراغ
بی حسی در دست ها و پاها
کم خونی شدید
کاهش وزن
پوست خشک
گلو درد
تغییر در طعم و
عفونت
غشاهای مخاطی ملتهب در دهان (موکوزیت دهانی)
 

چه چشم انداز برای سرطان لب؟ 

خوشبختانه، سرطان لب بسیار قابل درمان هستند. دلیل این است که لب برجسته و قابل مشاهده است، و ضایعات دیده می شود و احساس راحتی. این اجازه می دهد تا برای تشخیص زود هنگام. شانس زنده ماندن، بدون عود پس از درمان، بیشتر از ۹۰٪ (دانشگاه تگزاس) است. 

بیمارانی که سرطان لب در گذشته داشته اند افزایش احتمال ابتلا به سرطان دوم در سر، گردن، یا دهان. پس از اتمام درمان سرطان لب، شما باید با دکتر خود را برای معاینات مکرر و پیگیری بازدیدکننده داشته است را مشاهده کنید.
چگونه سرطان لب جلوگیری کرد؟
 

سرطان لب می توان با اجتناب از استفاده از تمام انواع دخانیات، اجتناب از مصرف بیش از حد الکل، و محدود کردن قرار گرفتن در معرض نور خورشید به هر دو طبیعی و مصنوعی، به ویژه استفاده از تخت های برنزه جلوگیری کرد. 

از آنجا که بسیاری از سرطان لب در ابتدا توسط دندانپزشکان کشف، مهم است که به قرار ملاقات منظم دندانپزشکی با حرفه ای با مجوز، به خصوص اگر شما در معرض خطر برای سرطان لب می باشد.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “سرطان لب چیست؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرداخت آنلاین

پرداخت الکترونیکی وجه

=

هزینه پست رایگان

پرداخت الکترونیکی وجه و تحویل درب منزل

پرداخت آنلاین

پرداخت آنلاین

پرداخت مطمئن

پرداخت با کلیه درگاههای بانکی ایران

 

index

فروشگاه مرکزی موشاپ

محصولات اورجینال و 100% اصل را از ما بخواهید.

فروشگاه موشاپ دارای مجوز و ثبت در سامانه اینترنت کشور و سامانه ساماندهی کشور عرضه کننده محصولات اورجینال و اصلی دارای تاییدیه و برچسب شبنم و بهترین قیمت

فروشگاه موشاپ دارای مجوز و ثبت در سامانه اینترنت کشور و سامانه ساماندهی کشور عرضه کننده محصولات اورجینال و اصلی دارای تاییدیه و برچسب شبنم و بهترین قیمت

رهگیری مرسولات پستی

با وارد کردن بارکد پستی مرسوله خود را در سامانه رهگیری مرسولات پستی پیگیری نمایید.

و یا جهت پیگیری سفارش خود با شماره 09355751712 تماس حاصل نمایید.

آمار